Rekorla Biten Nisan

 

Global piyasalarda ABD önderliğinde ralli sürüyor. Dün yeni zirve rekoru kıran S&P 500 zirvesini 4218’e yükseltirken Nasdaq yeni zirvesini 14211’e yükseltti. Tabi bu sayede MSCI Word endeksi de tarihin en yüksek seviyesi rekorunu yeniledi. ABD’nin ilk çeyrekte % 6.4 büyüdüğü, harcamaların ise % 10.7 arttığı verisi dün öne çıktı.

 

Yargı sorunu var, kadınlara ayrımcılık var, bürokrasisi sıkıntı yaratıyor, ekonomisi SOS veriyor. Öyle bir devlet İtalya. AB’nin bir ülkeye en büyük tahsis ettiği fonla şimdi bu sorunları çözmek için atağa kalkıyor. Draghi başkanlığındaki hükümet, yapısal sorunları ele almak için yaklaşık 260 milyar euro değerinde bir pakete nihai onayını verdi. AB’den gelecek fonların % 40’ı yeşil programlara yani çevreye faydalı olacak projelere gidecek. Son 1 yılda % 40 yükselen İtalya borsası ise haber sonrasında kâr satışı ile hafif geriledi.

 

Türkiye’de dün akşam başlayan kapanma programı ile beraber yeni bir destek paketi açıklandı. 5 milyar  büyüklüğündeki pakette; ihtiyaç sahibi hanelere 1100 TL destek (toplam 2.5 milyar ) esnaf kredisi kullanıp taksitini ödeyemeyen 240 bin kişinin taksitinin sonra tahsil edilmek üzre ödenmesi (toplam 1 milyar ) ve KOSGEB üzerinden faizsiz küçük kredi paketi öne çıkıyor. Ayrıca meclisten geçen kanunla Mayıs ayında icra takibi yasaklandı, vadesi gelen çekler 1 Haziran’a ötelendi. İşten çıkarma yasağı da Haziran sonuna uzatıldı. SPK da dün akşamki bültende, tam kapanma dönemi tedbirleri nedeniyle bilanço bildirim sürelerine 30 gün eklendiğini açıkladı.

 

TCMB yeni başkanının ilk, TCMB’nin ise bu yılki ikinci enflasyon raporu sunumunda 2021 yılsonu enflasyon tahmini % 9.4’den % 12.2’ye çıkarıldı. 2022 tahmini de yarım puan artışla % 7.5 oldu. Başkan Şahap Kavcıoğlu Nisan’da enflasyonun zirve yapacağını, sonrasında ise enflasyonda aşağı yönlü hareket olacağını belirtti. Açıklamaların da desteğiyle BIST100 Endeksi mini rallisine devam etti ve dün de % 1.13 artışla 1401.52 seviyesinden kapandı. Bu, 22 Nisan’da yani geçen hafta tatile çıkmadan önce 1309 olan endeksin 5 günde % 7 yükseldiği demektir. Ancak 200 günlük hareketli ortalamadan gelen bu hareketin işlem hacminin zayıflığı nedeniyle güçlü olduğunu söyleyemeyeceğiz. Bu 5 günde endekse katkı babında en çok katkıyı EREGL, BERA ve KCHOL sağladı. EREGL dün açıkladığı bilanço ile beklentileri aştı. Görünen o ki hem çok iyi satıyor hem çok kârlı satıyor.

 

Bu sabah asyada ve ABD futurelarında hafif satıcılı bir görünüm var. 

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; 1400 seviyesinin altına düştü. Artık 1400 seviyesi direnç. 200 günlük ortalamadan gelen son yükselişle bakalım bunu geçebilecek mi? 

Yunus KAYA