Borsa İlerleyemedi

 

2021’in ilk 4 ayı geride kaldı ve gösterge BIST100 endeksi için sonuçlar ilginç! Endeks, Ocak ayında % 7 yükselip ayı % 0 getiri ile kapatmıştı. Şubat ayında da % 7 yükselip ayı % 0 getiri ile kapattı. Mart’ta % 8 yükselse de Merkez Bankası Başkanı değişimi etkisi nedeniyle trendi bozup ayı % 5.4 kayıpla kapattı ama Nisan’da % 3.5 yükselip ayı yine % 0 getiri ile kapattı.

 

Nisan için şunu da ekleyebiliriz ki tek başına EREGL büyük etkisi var. Şöyle ki eğer EREGL yabancıların toplaması ile rekor fiyatlara yükselmemiş olsa ve ayı başabaş yani 0 getiri ile kapatsa BIST 100 Endeksi ayı % 2.3 kayıpla kapatacaktı. Nisan’ın bir diğer kazananı ise aylık % 2.2 yükselişle bankalar oldu.  BIST100-Tüm Endeksinde ay içinde büyüyen kayıp sonlara doğru toparlasa da bu endeks ayı % 9 kayıpla kapattı. Belki Mayıs’ta ve sonrasında daha iyi gelişmeler beklenebilir.

 

Önceki hafta 3 halka arzdan sonra geçen haftanın tek halka arzı Ziraat GYO arzı başarıyla tamamlandı. 1.87 milyar TL gibi ciddi büyüklükteki arzın tamamını, yurt içi yatırımcılar karşılamıştır. Bu hafta da halka arzlar devam edecek. 6-7 Mayıs’ta İş Yatırım liderliğinde PENTA, yine aynı günlerde Ak Yatırım liderliğinde Kalekim talep toplama gerçekleştirecek. Son dönemdeki büyük arzlar nedeniyle her geçen hafta arza katılımın düştüğü dikkat çekiyor. 1,5 yıl sonra ilk defa geçen hafta bir halka arzın borsadaki ilk gününde eksi ile başlangıç görülmüştü.

 

Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla kulübün şirketleşerek, Borsaya açılma işlemlerinin başlatıldığını açıkladı. Beşiktaş ise Süper Ligi şampiyon bitirmek için büyük avantaj sağladı.

 

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF)  Başekonomisti Robin Brooks, Twitter’dan yaptığı bir paylaşım ile kötüleşen piyasa beklentisinden dolayı Türk Lirası’nın dolar karşısındaki adil değer tahminini 7.50’den 9.50’ye yükseltti.

 

Türkiye’de Covid vaka sayısında düşüş sürüyor. Bir ara 60 binli rakamlara çıkan günlük vaka, dün 25 binlere geriledi. 14 gün daha sürecek önlemler sonrasında rakamın 5 binli seviyelere gerilemesi bekleniyor. Coronavirüs önlemleri kapsamında daha önce yurt dışından gelen yolcular için zorunlu olan PCR testi, 15 Mayıs itibariyle aralarında İngiltere, Ukrayna ve Çin’in de bulunduğu 15 ülkeden gelen yolculardan istenmeyecek. Havayolu firmaları için pozitif olabilir.

 

İTO verilerine göre İstanbul’da Nisan enflasyonu % 1.01 oldu. Bugün TUIK ülke genelini açıklayacak. Piyasa beklentisi % 1.80 civarındadır. Yurtdışında ise ayın ilk günü olduğundan İmalat PMI verileri ve ABD’de Fed Başkanı Powell’ın konuşması izlenecektir.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; 1400 seviyesinin altına düştü. Artık 1400 seviyesi direnç. 200 günlük ortalamadan gelen son yükselişle bakalım bunu geçebilecek mi?

Yunus KAYA